THC z konopi indyjskich – jakie ma działanie i właściwości?

12 min read

Na pewno nazwa THC obiła się Ci o uszy. W ostatnim czasie substancja ta stała się bardzo popularna. Wykorzystujemy ją w głównie w przemyśle medycznym. Jeżeli nie wiesz czym jest THC i na czym polega jego działanie, to ta lektura jest dla Ciebie.

Czym jest THC

Zanim zaczniemy mówić o THC, rozwiniemy ten tajemniczy skrót. Tetrahydrokannabinol należy do grupy kannabinoidów. Tak nazywamy pewne związki organiczne, które dobrze rozpuszczają się w tłuszczach i alkoholu. Można wyróżnić kilka izomerów syntetycznych i naturalnych. Każdy z nich wiązanie położone ma w jednym miejscu. Wpływają one na organizm i wywołują najróżniejsze efekty. THC produkowane jest przez konopie indyjskie i stanowią metabolity wtórne. Co to znaczy? Nie są one ważne dla wzrostu i rozwoju rośliny, ale mogą ją chcronić przed drobnoustrojami. Warto wiedzieć, że THC ma działanie psychoaktywne.

Jak działa THC

Do kwiobiegu THC może przedostać się w trojaki sposób: poprzez palenie, zażycie lub zastrzyk. W pierwszym przypadku dzieje się to najszybciej. Składnik ten przedostaje się do mózgu i jako kannabinoid łączy się z komórkami. Tam też natrafia na receptory o nazwie CB1, które występują w centrach limbicznych i skojarzeniowych. Najwięcej receptorów CB1 znajdziemy jednak w hipokampie. Kolejnym krokiem jest wytworzenie białka G (G-proteina), dzięki temu możliwa staje się „komunikacja” neuronów. Ów proces niejako usypia kanały wapniowe i potasowe, co przyczynia się do reakcji euforycznej. Warto zwrócić uwagę na to, że sposób rozmieszczenia receptorów wskazujena to, że konopie (podawane w odpowiedniej ilości) mają wysoki potencjał terapuetyczny. Z receptorem CB1 niejako związany jest endokanabinoidem o nazwie anandamid. Co ciekawe, jego budowa chemiczna bliźniaczo przypomina… THC. Dzięki temu tetrahydrokannabinol potrafi skutecznie oszukać niektóre receptory występujące w mózgu. Ma on wpływ na stopień bólu i głodu oraz pamięć. Pozwala receptorom CB1 na przenoszenie dopaminy za pomocą krwi, co ma duży wpływ na euforyczne stany oraz trudności ze skupieniem uwagi. Ponadto zwiększa uczucie łaknienia, dlatego bardzo często mówi się o „fazie gastro”.

Czy THC to marihuana

Czym jest marihuana? Najprościej można określić ją jako wysuszony kwiat konopi, który zazwyczaj się pali. Surowiec ten wzbudza mnóstwo kontrowersji. Dla jednych jest on wspaniałym lekiem na problemy, inni obwiniają ją za światowe problemy. W tym miejscu warto zadać sobie ważne pytanie: Czy THC to marihuana? Nie, samo THC nie jest marihuaną, stanowi jednak jeden z wielu jej składników. Razem z CBD niejako stanowi podstawę jej działania.

Tetrahydrokannabinol – THC i jego właściwości

Bardzo dużo mówi się ostatnio o leczniczych i terapeutycznych właściwościach THC. Okazuje się, że ten związek organizczny ma bardzo dobre działanie przeciwbólowe, przeciwutleniające i przeciwzapalne. Ponadto:

 • pobudza apetyt,
 • chroni układ nerwowy,
 • rozluśnia mięśnie,
 • hamuje namnażanie komórek nowotworowych,
 • doprowadza do zmniejszenia mdłości,
 • ma działanie przeciwwymiotne,
 • hamuje procesy neurodegeneracyjne. Niesamowitym plusem THC jest fakt, że zmniejsza on głód na inne używki (np. kokainę, heroinę lub alkohol). Jednakże, jak to mówią: nie wszysto złoto,co się świeci. Co to oznacza? Pomimo tego, że tetrahydrokannabinol ma bardzo pozytywne działanie na wiele obszarów, to również wywołuje pewne działania niepożądane. Wśród nich można wymienić chociażby odurzenie, zaburzenia koncentracji i koordynacji czy podniesione cieśnienie krwi. Jednakże taki stan rzeczy pojawia się, gdy samodzielnie wybieramy sobie dawki THC. Wpływ THC na ludzki organizm Kiedy mówimy o THC,to na myśl przychodzi nam słowo „psychoaktywność”.Kojarzymy ją ze „odmiennymi stanami świdomości”, przez które ludzie mają „fazy”. Jednakże to nie jedyne efekty zażywania tego związka organizcznego. Wywołuje także stany euforyczne oraz uczucie

rozuluźnienia. THC ma także pozytywny wpływ na apetyt. Wszystkie pozytywne efekty takie, jak zmniejszenie bólu, działanie przeciwwywmiotne czy lekka senność pojawiają się, gdy przyjmujemy odpowiednie dawki (zazwyczaj przepisuje je lekarz).

Czasem zdarza się tak, że w naszym organiozmie jest bardzo TCH. Jeżeli jesteśmy pozbawieni tego składnika przez jakiś czas, może dojść do:

 • dyskomfortu psychicznego,
 • lęku i niepokoju,
 • zaczerwienienia oczu,
 • suchości w ustach,
 • objawów psychotycznych,
 • zaburzeń pamięci,
 • silnego obniżenia progu bólowego. W przypadku konopi i jej związków najważniejszy jest umiar. Wiele osób i badaczy miało wątpliwości związane z zażywaniem THC, gdyż bardzo długo po naukowym świadku krążyła opinia,że doprowadza on do degenercji mózgu oraz obniżenia IQ. Badania na wielotysięcznych próbach obaliły ten mit. Do tej pory jednak nie wiemy, jak długoletnie stosowanie THC wpływa na całościowe funkcjonowanie tego narządu. Sprawdzenie tego jest niemalże niemożliwe, gdyż w wielu miejscach na świecie produkty z THC są nielegalne. Konopie indyjskie jako źródło produkcji THC Najbardziej znanymi konopiami są siewne oraz indyjskie. Te pierwsze mają bardzo długą łodygę, która osiąga od 1 do 3 metrów. Drugie zaś to krzaczki, na których rosną szerokie liście o charakterystycznym kształcie. Obie rośliny potrzebują żyznych gleb i odpowiedniego traktowania. Ważna jest również wiedza hodowcy na temat potrzeb roślin. Źródłem większej ilości THC są konopie indyjskie. Ludzkości znane są od wielu tysięcy lat, w Indiach stanowią niemalże część religii. Przez dłuższy czas uważało się ją bowiem za środek idealny do komunikacji ze zmarłymi z rodziny. To właśnie z konopi indyjskich produkuje się marihuanę oraz olej RSO, który ma pozytywny wpływ na leczenie wielu chorób.

Jak powstaje i jak wytwarza się THC

Proces powstawania THC jest wieloetapowy, ale jego początek znajduje się w uprawie konopi indyjskich. O tym jak uprawiać marihuanę i konopie indyjskie dowiesz się z poniższego opracowania:

https://hemplo.pl/uprawa-marihuany-w-domu-indoor-pielegnacjia-konopi-w-growboxie-i-parapecie/
 • Na samym początku konopie produkują kwas kannabigerolowy (CBGA), który cały czas jest testowany przez badaczy.
 • Następnie wytwarza się THCA, czyli niepsychotropowa substancja, która po przemianach chemicznych przekształca się w THC.
 • Zanim jednak THCA stanie się THC musi dojść do dekarboksylacji. Zachodzić może ona na wiele sposobów. Najbardziej naturalne jest wystawienie liści na działanie światła słonecznego. Czasem jednak potrzeba ingerencji człowieka. Tutaj z pomocą mogą przyjść ogień, alkohol czy dwutlenek węgla. Ciekawym sposobem dekarboksylacji jest także waporyzacja, czyli odparowanie substancji aktywnych z rośliny. Polega ona na podgrzaniu ziół do odpowiedniej temperatury za pomocą specjalnego urządzenia i inhalowaniu pary. Jest to dużo zdrowsze niż wdychanie dymu.
 • Ostatnim etapem jest wytworzenie THC. Jego ilość jest zależna głównie od sposobu dekarboskylacji. THC (marihuana) i możliwe uzależnienie Czy THC uzależnia? W tym miejscu warto wziąć pod uwagę wiek użytkownika. Istnieją badania,które wskazują na to, że problematyczne (czyli nałogowe) stosowanie związków z THC w wieku poniżej 16 lat przyczynia się do powstawania uzależnień. Dlaczego tak się dzieje? Mózg osoby młodocianej cały czas się rozwija i jest podatny na różne wpływy. Nie znaczy to jednak, że dorośli mogą zażywać THC w iloścach, jakie im się podobają. Co prawda, marihuana nie jest tak silnie uzależniająca jak inne używki, jak tytoń lub alkohol, ale nie jest od tego całkowicie wolna. Pojawiają się na przykład objawy odstawienne lub silna chęć zażycia. Jak więc poznać uzależnienie? Potrzebujesz THC, by poczuć się dobrze i zaczynasz panikować, gdy nie możesz go zażyć. Strasz się więc pozyskać marihuanę z różnych źródeł, jednak potrzebujesz jej coraz więcej. Dzieje się tak, ponieważ z każdym problematycznym użyciem zwiększa się tolerancja. Źle się też dzieje, gdy z powodu konopi zaniedbujesz swoje obowiązki. Zgodnie z DSM 5 (klasyfikacja zaburzeń psychicznych) za uzależnienie uznaje się stan, gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy pojawiły się co najmniej 2 objawy:

1. Konopie często używane są w dużych ilościach lub przez okres dłuższy niż zamierzony.

 1. Występuje trwałe pragnienie lub bezskuteczne próby przerwania albo kontrolowania używania konopi.
 2. Duża ilość czasu jest poświęcana na działania niezbędne do uzyskania konopi.
 3. Pragnienie, silna potrzeba lub przymus używania konopi.
 4. Powtarzające się używanie konopi powoduje trudności w wypełnianiu ważnych podstawowych obowiązków w pracy, szkole lub w domu.
 5. Kontynuowanie używania konopi pomimo świadomości nawracających lub utrwalonych problemów społecznych lub międzyludzkich, wywołanych lub zaostrzonych przez skutki używania konopi.
 6. Porzucenie lub zmniejszenie częstości wykonywania ważnych czynności społecznych, zawodowych lub rekreacyjnych z powodu używania konopi.
 7. Powtarzające się używanie konopi w sytuacjach, w których jest to fizycznie ryzykowne.
 8. Kontynuowanie używania konopi pomimo świadomości istnienia trwałych lub nawracających problemów fizycznych lub psychicznych, które zostały spowodowane lub zaostrzyły się z powodu używania konopi.
 9. Tolerancja zdefiniowana jako któreś z wymienionych:
  • Potrzeba wyraźnego zwiększenia ilości używanych konopi w celu osiągnięcia odurzenia lub pożądanego efektu.
  • Wyraźne zmniejszenie działania konopi przy używaniu tej samej ilości. 11. Odstawienie charakteryzujące się każdym z wymienionych:
  • Charakterystyczny zespół odstawienny.
  • Konopie są używane w celu zmniejszenia nasilenia lub uniknięcia objawów odstawienia. Do czego wykorzystuje się THC? THC wykorzystuje się głównie w medycynie:
 • Przyczynia się on do redukcji przewkłego bólu, dlatego dobrze stososować go w przypadku bólu neuropatycznego i wtórnego związanego z zapaleniem kości. Korzystna jest również w przypadku migreny (nie dotyczy tej przewklełej).
 • THC w tabletkach leczy również nudności i wymioty u osób zmagających się z nowotworami.
 • Wiele badań pokazuje, że związek ten może sprawić, że zmniejszą się ataki astmatyczne.
 • THC zwiększa apetyt u pacjentów z anoreksją, zespołem wyniszczającym oraz rakiem.
 • Stosuje się go również przy leczeniu stwardnienia rozsianego. Zmniejsza on spatyczność (wzmożone napięcie mięśni), zmniejsza drżenie oraz łagodzi ból. Stosowanie odpowiednich dawek leku pzyczynia się także do redukcji lęku.
 • Często mówi się o stosowaniu THC w nadciśnieniu tętniczym, gdyż składnik ten obniża ciśnienie krwi.
 • Jeszcze jednym przykładem na skuteczność tego związku organizcznego jest to, że łagodzi tiki i inne objawy związane z zespołem Touretta. Konopie, które są głównym źródłem THC i CBD wykorzystać można także w przemyśle. Na samym początku na myśl przychodzą kosmetyki (szampony, płyny do twarzy, żele pod prysznic) oraz produkty spożywcze. W tych jednak nie znajdziemy żadnego śladu THC. Poza tym konopie mają mnóstwo innych zastosowań. Produkuje się z nich papier, tkaniny i biopaliwa. Nasiona z konopii siewnych stanowić mogą idealny dodatek do sałatek i innych potraw; z nich tłoczy się także olej konopny, który dzięki kwasom Omega 3 przyczynia się do zmniejszenia poziomu cholesterolu. Czy produkty CBD zawierają THC To bardzo ciekawe zagadnienie. Obie substancje znacząco różnią się od siebie, zarówno pod względem budowy, jak i pod względem działania. Okazuje się jednak,że produkty CBD (jak na przykład olej) bardzo często zawierają THC. Zgodnie z Ustawą o Przeciwdziałaniu Narkomanii z 29 lipca 200 roku produkty CBD mogą zawierać nie więcej niż 0,2% tetrahydrokannabinolu. Warto także zauważyć,że istnieją produkty, w których nie wykryjemy nawet najmniejszych ilości THC (najczęściej mówi się jednak o izolatach). Czy posiadanie produktów z THC jest legalne Produkty z THC w większości przypadków legalne w Polsce nie są. Limit nie może przekroczyć 0,2%, co sprawia, że uprawa konopii i posiadanie rzeczy, które zawierają ów składnik staje się bardzo problematyczne. Jak wiadomo, posiadanie marihuany jest nielegalne i grozi za to odpowiedzialność karna. Warto jednak także zwrócić uwagę na to, że istnieje też marihuana medyczna, którą można zdobyć dzięki recepcie. Tutaj jednak tworzą się kolejne schody, gdyż trudno ją zdobyć, a kiedy się pojawi, to jej cena potrafi powalić. Taki stan rzeczy wynika z tego, że leczenie chorób za pomocą THC jest mało popularny.

Podsumowanie

THC to bardzo ciekawy związek chemiczny. Znamy go od wielu lat, jednakże do tej pory naukowcy badają jego działanie. Co jakiś czas otrzymujemy nowe wyniki badań, które rzucają nowe światło. THC ma dobroczynny wpływ na nasz organizm, ale jeśli stosuje się go w sposób nieprawidłowy, możemy spodziewać się skutków ubocznych. Medyczna marihuana może zawojować lecznictwo i sprawić, że objawy chorób będą łagodniejsze. Jak sprawa THC będzie wyglądaćw przyszłości? Czy limity zostaną zwiększone?

You May Also Like

More From Author