Czym są lampy solux i gdzie się je używa?

3 min read

Oświetlenie służy ludziom nie tylko do ułatwiania pracy, gdy na zewnątrz zapada zmrok, codziennych czynności czy dostarczania rozrywki podczas koncertów i klubowych imprez. W obecnych czasach światło służy również jako element stosowany w terapiach. Może przynieść ulgę spiętym mięśniom, bolącym stawom, rozszerzyć naczynia krwionośne czy nawet przyśpieszyć gojenie ran. Oczywiście nie każda lampa wyposażona w żarówkę to potrafi. By doświadczyć tych zbawiennych skutków, należy skorzystać z lamp sollux.

Jak działają lampy sollux?

To niezwykłe urządzenie świetlne, które działa na wiele dolegliwości zbudowane jest z kilku elementów. Na lampy sollux nałożone są filtry: niebieski i czerwony. Ten pierwszy odpowiada za to, by zatrzymać promieniowanie cieplne i przepuszcza światło niebieskie. Natomiast filtr czerwony pełni rolę przepuszczającego promienie czerwone i podczerwień, która nie jest widzialna dla ludzkiego oka. Promieniowanie krótkie, emitowane przez lampę, wnika na 3 cm w głąb w tkankę tłuszczową ludzkiego ciała i rozpoczyna swoje światłolecznicze działanie.

Zasady bezpieczeństwa

W zależności od przeprowadzanego zabiegu w gabinetach fizykoterapii stosowane są różne wielkości lamp. Te mniejsze najczęściej stosowane są do nagrzewania miejscowego, a większe przy zabiegach stołowych, gdzie zabiegowi poddawane jest całe ciało. Małe lampy stosowane są także w prywatnym użytku do doraźnego leczenia.

W przypadku naświetlania miejscowego lampa powinna znajdować się w odległości od 20 do 30 cm od naświetlanej części ciała. Natomiast w wypadku zabiegu dotyczącego całego ciała powinien być to 1 metr. Warto również zaznaczyć, że w przypadku naświetlenia okolic twarzy i klatki piersiowej stosowane są specjalne okulary chroniące oczy. Naświetlana skóra nie powinna być: pokryta żadnymi substancjami i mieć zmiany troficzne.

Zabieg najczęściej trwa od 10 do 20 minut. Dawka promieniowania jest określana według subiektywnego odczucia pacjenta. Przeprowadzający zabieg powinien reagować na uwagi leczonego dotyczące dyskomfortu lub bólu.

Dwa filtry na różne bolączki

Filtr czerwony pomaga przede wszystkim na stany zapalne i łagodzi gojenie się ran. Stosowany jest w przypadku stanów wysiękowych, trądziku pospolitego, czyraków, blizn, odleżyn, zapaleń zatok nosowych, szczękowych i czołowych, porażeń nerwu twarzowego, oparzeń fotochemicznych i innych.

Natomiast filtr niebieski działa przede wszystkim przeciwbólowo przy nerwobólach nerwu trójdzielnego czy potylicznego. Łagodzi również podrażnienia naskórka i złuszcza go. Pomaga przy odmrożeniach i rozszerza naczynia krwionośne. Stosuje się go także w przypadku rwy kulszowej, świerzbu, łuszczycy i wielu innych dolegliwości.

Światłolecznicze lampy sollux to wynalazek, który pomógł już wielu pacjentom. Są niezwykle pomocne w leczeniu wielu dolegliwości. Niestety nie każdy może skorzystać z tego zabiegu, gdyż istnieją pewne przeciwwskazania. Dlatego zanim przystąpi się do użytkowania lamp sollux, należy skontaktować się ze specjalistą.

You May Also Like

More From Author