Weekend J24

Kultura to próba odpowiedzi na pytanie o cel i sens tego, co robimy. Wychodząc poza snobistyczny podział na kulturę wysoką i niską, będziemy poszukiwali tego sensu w różnorodnych obszarach naszego życia: kinie, literaturze, teatrze; historii, filozofii, metapolityce.

Dyktatura zegarów

Zapatrzeni w ekrany telefonów, nieprzerwanie scrollując w poszukiwaniu kolejnej porcji wiadomości, coraz bardziej zaczynamy przypominać bezrozumne zombie. Zabijając nudę w komunikacji miejskiej, podczas wykładów, nawet jadąc samochodem. Czas zwolnić, przystanąć, rozejrzeć się dookoła. O tym co stanie się, jeśli tego nie zrobimy, przeczytacie w cyklu "Dyktatura zegarów".

Dyktatura zegarów
Lewa strona odpowiada

Nie ma polskiej historii bez hasła „socjalizm, demokracja, niepodległość”. Z tego powodu inaugurujemy cykl „Lewa strona odpowiada”, gdzie Bartosz Wójcik przedstawi biografie ideowe postaci o rodowodzie jak najbardziej lewicowym, szczególnie zasłużonych dla sprawy polskiej.

Lewa strona odpowiada
Polki inspirują

Najnowszy film o Marii Skłodowskiej-Curie nie jest może najwyższych lotów. Nie przeszkadza nam to jednak potraktować go jako pretekstu do inauguracji nowego cyklu „Polki Inspirują”. W jego ramach będziemy prezentować Wam sylwetki Polek szczególnie zasłużonych na polu nauki, sztuki, kultury, czy polityki.

Polki inspirują
Miłość w czasach popkultury

Prace socjolog Evy Illouz dostarczają nam twardych statystycznych danych, które potwierdzają i porządkują koncepcyjnie nasze intuicje wyrażane przy piwie ze znajomymi: erotyzację ludzkiego ciała, silny nacisk na seksualną atrakcyjność jako wyznacznik wartości, postępującą indywidualizację, która utrudnia zaangażowanie się w budowanie związku, zamiast tego każąc szukać w partnerze osoby podnoszącej nasze poczucie wartości.

Miłość w czasach popkultury
Kino pod flagą biało-czerwoną

Czy dyskusja o kinie narodowym ma w ogóle sens? A może próba odgórnego „dekretowania” takiej patriotycznej kinematografii to droga na manowce? Jakie tematy, wydarzenia lub postaci z polskiej historii powinniśmy przenieść na filmowy ekran w pierwszej kolejności?

Kino pod flagą biało-czerwoną
Podmiotowość z bronowickiej chaty

Wyspiański w Weselu dostarcza nam gotowego scenariusza metapolitycznego procesu stworzenia podmiotowej wspólnoty politycznej. W centrum tego wspólnototwórczego ruchu stoi Chochoł-Metapolityka, złoty róg wciąż nieodzyskanej podmiotowości oraz postać Jaśka, którego prawdziwa misja rozpoczyna się już po właściwym zakończeniu utworu.

Podmiotowość z bronowickiej chaty
Drugi szereg

Nie widać ich. Drugi garnitur „Solidarności”. Gorycz i poczucie niesprawiedliwości. „Solidarność” to nie tylko Lech Wałęsa i inteligenci w powyciąganych swetrach, którzy całe życie spędzili w książkach.

Drugi szereg
Konserwatysta patrzy na performens

Sztuka współczesna na umownej prawicy nie cieszy się zbyt dużym poważaniem. Co nie zmienia faktu, że za „beką ze sztuki współczesnej” kryje się znacznie poważniejsze pytanie – czy możliwe jest prezentowanie ponadczasowych wartości za pośrednictwem innych form niż malarstwo realistyczne czy rzeźby spod znaku „Piety”.

Konserwatysta patrzy na performens
Więcej treści