Temat tygodnia

Musimy wybierać. Poruszane problemy, czytanych autorów, przeglądane portale. Temat Tygodnia to próba selekcji tego, co najważniejsze. Jeden problem opowiadany za pośrednictwem artykułów, analiz i pogłębionych wywiadów.

Nowe rozdanie

Podajemy w wątpliwość koncepcję oparcia polskiej nauki o flagowe ośrodki badawcze, przedstawiając alternatywną filozofię szkolnictwa wyższego w Polsce. Będziemy dyskutować także o bardziej szczegółowych zagadnieniach, jak sposób finansowania uczelni, drogi awansu akademickiego, czy projekt Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej.

Nowe rozdanie
Związki do zmiany

Piotr Wójcik proponuje pójście wzorami zachodniej Europy i wzmocnienie pozycji pracowników za pośrednictwem rad pracowniczych z prawdziwego zdarzenia. Maciej Dulak przedstawi cztery propozycje dla związków zawodowych działających w sektorze publicznym. Od wizji „jeden zakład = jeden związek” po likwidację zjawiska „etatowych związkowców”. Rozmawiamy także z Justyną Chrapowicz, która próbowała założyć związek zawodowy w Lidlu. Kierownictwu sklepu nie udzieliło się jednak jej zaangażowanie.

Związki do zmiany
Pozarządowe tylko z nazwy?

Przyglądamy się, oceniamy i wysuwamy kontrpropozycje wobec rządowych konkretów zawartych w projekcie ustawy o Narodowym Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, oddajemy głos innym organizacjom pozarządowym, rozmawiamy również szerzej o kondycji, bolączkach i wyzwaniach polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Pozarządowe tylko z nazwy?
Tabletka i banknot

Pochylamy się nad rynkiem farmaceutycznym: jego specyfiką, globalnym łańcuchem produkcji, miejscem i potencjałem polskich firm; przyjrzymy się funkcjonowaniu aptek, zajrzymy do biur lekarzy zapraszanych przez wielkie koncerny na darmowe szkolenia. Spróbujemy zrobić jedno – wyjść poza poziom Basi od Ketopromu i przypomnień pani Goździkowej.

Tabletka i banknot
Mieszkanie za swoje

Model pierwszy - państwo dokłada do kupowania mieszkań. Model drugi - państwo buduje mieszkania na wynajem. Własność czy wynajem? My proponujemy trzecią drogę.

Mieszkanie za swoje
Drogi donikąd

Cel uświęca środki? Nasze autostrady zbudowaliśmy kosztem upadku kilkudziesięciu małych i średnich przedsiębiorstw budowlanych. Piszemy o systemowych patologiach przeszłości i sposobach na reformę polskiej polityki drogowej w przyszłości.

Drogi donikąd
Dlaczego?

Czy możliwe jest udzielenie odpowiedzi na pytanie „dlaczego?”. Pozostaje nam tylko przedstawić historyczne tło i naświetlić sprzyjające okoliczności. Do właściwej tajemnicy wołyńskiego zła nie mamy bowiem dostępu.

Dlaczego?
Polska małych miast

Lokalne elity muszą mieć pomysł na swoje miasta. Państwo musi mieć pomysł jak te pomysły wykorzystać dla dobra całego kraju. Piszemy o „średniej Polsce”, tej, która nie załapuje się do rządowych strategii, pomijana jest przy państwowych inwestycjach. Polsce pozostawionej samej sobie.

Polska małych miast
Więcej treści