Piece węglowe wkrótce całkowicie zakazane! Poszukujemy odpowiednią alternatywę dla ogrzania naszego domu

Nie tak dawno został ustanowiony całkowity zakaz wypalania węgla w domowych piecach. Nowe restrykcje dotyczą głownie stolicy Małopolski. Przed mieszkańcami Kraków jest najbardziej zanieczyszczanym miastem w Polsce z powodu smogu. Od 1 września 2019 roku obowiązuje zakaz wpylania tego typu paliwa stałego w mieście.

  • Ciężki oddech w Krakowie
  • Opał w postaci węgla i drewna zakazany
  • Z jakiej przyczyny Kraków zakazuje stosowania drewna i węgla do ogrzewania domów?

Wiele badania pokazuje, że paliwo stałe niskiej jakości takie jak drewno lub węgiel ma wpływ dużą emisje pyłu zawieszonego aż ok. 42 % . Tego typu substancje są głównym producentem smogu, który źle wpływa na zdrowie i życie. Głównym źródłem emisja są przydomowe kotłownie, w których pali się praktycznie wszystkim. Skutki smogu zauważalne są w cały układzie krwionośnym, przyczyną tego jest zapoczątkowanie wzrostu liczby osób z arytmią bądź zawałem serca.

Przypuszcza się, że mieszkańcy Krakowa średnio przez ok. 5 miesięcy oddychają powietrzem, którego jakość wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy. Smog doprowadza do tego, że każdego roku zbyt wcześnie umiera aż 400 osób przede wszystkim na zawał serca bądź choroby układu oddechowego. Życie Krakowian skraca się średnio o kilkanaście miesięcy ! Postanowiono więc walczyć z tym „wrogiem”.

Jak mieszkańcy przyczynili się do złego stanu powietrza?

Przede wszystkim paleniem plastikiem lub najgorszej jakości węglem. Kraków znajduje się dość nisko nad brzegami Wisły, a zanieczyszczenia wychodzące z pieców węglowych nie mogą się przemieścić. Przez to, że znajduje się w takim miejscu to ciężko o silny wiatr, który mógłby przemieścić zanieczyszczone powietrze. Nowa ustawa wpłynie nie tylko na poprawę jakości lokalnego powietrza, ale też na emisję ogólnokrajową. Nowe ustalenia poprawią zdrowie mieszkańców i ich chęć do życia.

Świadomość ekologiczna wśród Polaków jest coraz większa. Postępuje powolne, ale stałe wycofywanie pieców węglowych. Planuje się zastąpienie ich na formy bardziej ekologiczne– nie należą do najtańszych, ale z czasem zostaną docenione. Straż Miejska w Krakowie kilka razy w roku domostwa mieszkańców. Starają się docierać bezpośrednio do tych miejsc, gdzie znajdują się szkodliwe paleniska, które powinny zostać usunięte.

Czy zmiany ograniczą smog w Krakowie?

Problem tego typu ma zostać rozwiązany dzięki dofinansowaniu do docieplania domów, razie jest to dość powolne. Walka ze szkodliwym ogrzewaniem trwa. Według statystyk w 2015 roku w Krakowie paliło węglem lub drewnem aż 25 000 pieców (dotacja wynosiła nawet 100%). Pod koniec 2017 roku (dotacja wynosiła do 80%) do wymiany zostało ok. 9500 palenisk. Do końca sierpnia 2018 (dotacja do 60%) złożonych i pozytywnie rozpatrzonych wniosków o wymianę pieca węglowego było ok. 5500. Dzięki funduszom z miasta Krakowianie zdecydowali się wymienić stare piece na bardziej ekologiczne lub podjęli decyzje o podłączeniu się do miejskiej sieci ciepłowniczej.

Kary za niedostosowanie się do nowych przepisów

Osoba mieszkająca w Krakowie powinna mieć większą świadomość ekologiczną. Od 1 września 2019 roku Straż Miejska podchodzić bowiem bardzo rygorystycznie można otrzymać surową kary za wypalanie węgla i drzewa w piecach. Mieszkańcy Krakowa mogą spodziewać się 500 zł mandatu za palenie szkodliwymi materiałami. Gdy sprawa trafia na drogę sądową, kara potrafi wzrosnąć do 5000 zł.

Osoby likwidujące piece węglowe w Krakowie mają do wyboru gazowy system grzewczy, system elektryczny, a także mają możliwość podłączyć dom do ciepłowniczej sieci miejskiej. Akceptowane jest stosowanie paliwa gazowego, a także lekki olej opałowy. Smog nie znika od razu, ale ograniczenie spania węgla na pewno ograniczy obecność smogu w powietrzu. Podjęte są działania kontrolujące emisje zanieczyszczeń w hutach, a także wprowadzane są strefy ekologicznego transportu.