„Szeregowy premier” z Nowogrodzkiej

Piotr Kaszczyszyn | 25-10-2017 18:17:26 | zajmie Ci przeczytanie tego artykułu
„Szeregowy premier” z Nowogrodzkiej
depositphotos.com

Obraz jest oczywiście satyrycznie przerysowany, ale zasadniczy mechanizm personalny „dobrej zmiany” Ucho prezesa przedstawia wiernie. Nikt nie ma wątpliwości, że dzisiaj wszystkie prawdziwe reformy rządu wymagają wcześniej odpowiedniego „glejtu” z gabinetu na Nowogrodzkiej. Tymczasem ustrojowa dojrzałość, standardy kultury politycznej i zasady efektywnego rządzenia każą nam wreszcie skończyć z tym dysfunkcyjnym mechanizmem dwuwładzy. Już najwyższa pora, żeby Jarosław Kaczyński przeprowadził się z Nowogrodzkiej na Aleje Ujazdowskie.

W każdym odcinku pomysł fabularny jest w dużej mierze identyczny. W gabinecie urzęduje Jarosław Kaczyński-Robert Górski, a przed jego biurkiem kręci się korowód liderów obozu „dobrej zmiany” lub przywódców (totalnej) opozycji. W prawdziwym, nie serialowym świecie, nie chodzi jednak o to, że poszczególni ministrowie rządu to bezwolne kukiełki, a prezes PiS niczym demiurg o nieograniczonych mocach jest w stanie analizować szczegółowo każde, nawet najdrobniejsze posunięcie w obozie władzy. Nie ulega jednak wątpliwości, że to właśnie Kaczyński jest architektem „dobrej zmiany”, który jako lider partii rządzącej odpowiada faktycznie za strategiczne kierunki, w których podąża Zjednoczona Prawica. W tych okolicznościach można wskazać na cztery zasadnicze powody, dla których Jarosław Kaczyński powinien zastąpić Beatę Szydło na stanowisku Prezesa Rady Ministrów.

1. Walka buldogów pod stołem

O walce frakcyjnej wewnątrz obozu „dobrej zmiany” mówi się już od miesięcy, a jej różne przejawy i efekty w ostatnim czasie coraz częściej trafiają do mediów. Ludzie Beaty Szydło. Pragmatyczni reformatorzy od ministra Morawieckiego. Środowisko „ziobrystów”. Grupa skupiona wokół Jarosława Gowina i Polski Razem. Wreszcie Antoni Macierewicz, który w przeszłości lubił dokonywać partyjnych secesji, oskarżając niedawnych kolegów o zdradę, a dzisiaj łączony z głosami coraz śmielej przebrzękującymi o potrzebie stworzenia partii „pisowskiego ludu” z prawdziwego zdarzenia, która na serio zabierze się za walkę z „trzecim pokoleniem UB-eków”.

Ten pejzaż robi się dla Jarosława Kaczyńskiego niepokojący.

Pytanie fundamentalne w tym kontekście brzmi: czy strategia „dziel i rządź” realizowana z tylnego siedzenia powoli się nie wyczerpuje? Wydaje się, że wyjście z cienia i wejście w instytucjonalne buty premiera rządu pozwoliłoby prezesowi PiS skuteczniej zarządzać napięciami wewnątrz obozu władzy, prewencyjnie zapobiegając potencjalnej dezintegracji partyjnego zaplecza rządu.

2. Koniec z pielgrzymkami na Nowogrodzką

Podstawowy argument to ten z porządku pragmatycznych mechanizmów władzy. Przeprowadzka Kaczyńskiego do gabinetu premiera skraca dzisiaj niepotrzebnie wydłużony „łańcuch dowodzenia”.  Zamiast mechanizmu dwuwładzy, gdzie decyzje najpierw muszą zostać wypracowane przy Alejach Ujazdowskich, a następnie zatwierdzone na Nowogrodzkiej, dostajemy jedno centrum władzy. W ten sposób likwidujemy także potencjalne zjawisko „głuchego telefonu”: ustalenia wzajemnie konsultowane pomiędzy Beatą Szydło a Jarosławem Kaczyńskim mogły być, jak w popularnej zabawie, zniekształcane w trakcie komunikacji pomiędzy oboma ośrodkami władzy. Więcej, dostęp do „ucha prezesa” jest prawdopodobnie narzędziem w walkach frakcyjnych, na zasadzie „mam na to prikaz od Kaczyńskiego”.

Takie licytowanie się kto jest bardziej „kaczyński” od Kaczyńskiego wzmacnia tylko chaos i intensyfikuje rywalizację poszczególnych grup. Stawką jest więc zwiększenie efektywności mechanizmów władzy i skuteczniejsze realizowanie polityki obozu „dobrej zmiany”.

3. Jeden numer telefonu do Polski

Objęcie fotela Prezesa Rady Ministrów przez Jarosława Kaczyńskiego likwiduje także wydłużony „łańcuch dowodzenia” w kontekście polityki zagranicznej. Znamy już przecież obrazki ze spotkań Angeli Merkel czy Viktora Orbana z prezesem PiS. Dla naszych europejskich partnerów obecny model dwuwładzy musi być z pewnością kłopotliwy. Z jednej strony zdają sobie przecież sprawę kto ostatecznie pociąga za sznurki. Z drugiej – muszą umawiać się z „szeregowym posłem z Nowogrodzkiej” jako liderem partii rządzącej, a osobno spotykać się jeszcze z Beatą Szydło.

Parafrazując popularny cytat z Kissingera, zmiana na stanowisku premiera pozwoli podać europejskim liderom „jeden numer telefonu do Polski”.

4. Wymagania ustrojowej dojrzałości

Obecny model jest z pewnością dla Jarosława Kaczyńskiego całkiem wygodny. Z jednej strony wypracowuje strategiczne posunięcia obozu „dobrej zmiany”, zachowując jednocześnie przywilej „ostatniego słowa”. Z drugiej – pozbawiony jest w tym instytucjonalnych ograniczeń urzędów państwowych i ustrojowej odpowiedzialności za podejmowane decyzje. Mówiąc obrazowo: jeżeli większość parlamentarna będzie chciała w przyszłości na przykład postawić kogoś przed Trybunałem Stanu za działania obozu rządzącego w latach 2015-2017, to raczej nie będzie to szef partii.

Tymczasem demokratyczne standardy kultury politycznej nakazują, aby to właśnie lider partii wygrywającej wybory, prawdziwy architekt rządowej polityki, zasiadał na stołku premiera rządu, zamiast chować się w cieniu i z drugiego szeregu podejmować najważniejsze dla państwa decyzje.

Skończmy z tą fikcją

Jako środowisko Klubu Jagiellońskiego regularnie i aż do znudzenia wracamy do postulatu stworzenia „mózgu państwa”, gdzie premier mógłby skutecznie realizować spójną agendę rządową i reformować państwo niwelując wpływy „udzielnych księstw-ministerstw” i likwidując zjawisko „Polski resortowej”.

Przy wszystkich wątpliwościach posunięcia premiera Morawieckiego – powołanie Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, stworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju, połączenie w jednym ręku funkcji ministra finansów i rozwoju, wzięcie pod swoje skrzydła części strategicznych spółek Skarbu Państwa, przyjęcie Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju – pozwoliło stworzyć lepiej lub gorzej działający, ale istniejący „gospodarczy mózg państwa”. 

Przeprowadzka Jarosława Kaczyńskiego na Aleje Ujazdowskie oczywiście nie stworzy z miejsca „mózgu państwa”. Ma jednak szansę być istotnym krokiem w kierunku zwiększenia efektywności zarządzania państwem. Dotąd wszyscy udawali, że to nie do prezesa PiS należy ostatnie słowo w strategicznych posunięciach obozu rządzącego. Powołanie nowego rządu z premierem Kaczyńskim pozwoli skończyć z tą fikcją. „Szeregowego premiera” warto zamienić w premiera ustrojowego. Z całą odpowiedzialnością, władzą i ograniczeniami za tym idącymi.

Podziel się artykułem:

Piotr Kaszczyszyn
Zastępca redaktora naczelnego Jagielloński24. Redaktor czasopisma Pressje. Członek Klubu Jagiellońskiego.

Napisaliśmy już 2213 tekstów

Robimy to dla Ciebie, zupełnie za darmo. Nie blokujemy treści, nie zakrywamy portalu banerami. Sami tego nie lubimy. Zamiast sprzedawać Twoje kliknięcia, stawiamy sprawę jasno: Potrzebujemy Twojego wsparcia, by utrzymać portal. Liczymy na Ciebie.

INNA KWOTA

Unijne regulacje prowadzą do „internetowego grodzenia”.

Unia Europejska chce uderzyć w wielkie koncerny ich własną bronią [ROZMOWA]

Unia Europejska chce uderzyć w wielkie koncerny ich własną bronią [ROZMOWA]

Bartosz Paszcza

Ciągle musimy uczyć się odróżniać zmiany, które wynikają z nieuchronnych procesów, i te, które są częściowo sterowalne i mogą być modyfikowane według naszych wartości czy wyobrażeń.

Zybertowicz: Jeśli udało się objąć kontrolą broń masowego rażenia, to dlaczego nie zrobić tego ze sztuczną inteligencją?

Zybertowicz: Jeśli udało się objąć kontrolą broń masowego rażenia, to dlaczego nie zrobić tego ze sztuczną inteligencją?

Krzysztof Mazur

Protestujący pod hasłami samorządności i autonomii uczelni, bronią tak naprawdę wszechwładzy uniwersyteckich koterii.

To w ogóle nie o to chodzi. Wokół medialnej awantury o Konstytucję dla Nauki

To w ogóle nie o to chodzi. Wokół medialnej awantury o Konstytucję dla Nauki

Marcin Kędzierski
Następny artykuł:

Czy nowy sezon polityczny będą sponsorować literki C, B i A?

Czy nowy sezon polityczny będą sponsorować  literki C, B i A?