Dlaczego wierzymy w (inny) uniwersytet?

Redakcja Pressji | 19-11-2016 10:54:17 | zajmie Ci przeczytanie tego artykułu
Dlaczego wierzymy w (inny) uniwersytet?
www.flickr.com/photos/jacek_piwowarczyk/

Mieliśmy już dość słuchania o kryzysie uniwersytetu, postanowiliśmy więc przygotować numer, który pokazywałby, jak można go uzdrowić.

Im dłużej pracowaliśmy nad kolejnymi tekstami, tym bardziej uświadamialiśmy sobie, że nie da się uzdrowić akademii bez fundamentalnej zmiany myślenia o relacji łączącej rozum i wiarę. Bez wspólnego dla wszystkich dziedzin i nauk wzorca racjonalności nie da się myśleć o przywróceniu słowu „uniwersytet” jego rzeczywistego sensu. Universitas to w końcu ogół, wszechświat, całość. Źródła tej jedności poszukujemy w chrześcijańskim Logosie – gwarancji zrozumiałości i poznawalności świata; gwarancji, którą potwierdza wcielenie, w którym Słowo (Logos) stało się ciałem, a następnie śmierć Chrystusa (Logosu) na krzyżu.

Nie poprzestajemy na teorii. Przedstawiamy konkretną wizję reformy polskiego uniwersytetu. Oparliśmy ją na pomyśle kolegiów.

Według naszej wizji na jednym uniwersytecie mogłoby funkcjonować wiele kolegiów otwarcie wychodzących z perspektywy różnych metodologii, paradygmatów czy orientacji światopoglądowych.

Dzięki temu uniwersytet stanie się na nowo miejscem otwartej debaty o sprawach zasadniczych, a studenci będą mieli możliwość wolnego wyboru takiego programu studiów, który najbardziej odpowiada ich preferencjom światopoglądowym i naukowym. W ten sposób uda się zerwać z fałszywą wizją neutralności światopoglądowej akademii. Jednocześnie nauka oparta na racjonalności Logosu stałaby się po prostu jedną z konkurencyjnych opcji. To sami studenci i pracownicy naukowi, w swej wolności, dokonywaliby wyboru, którą opcję wybrać.

45. numer „Pressji” to jednak nie tylko temat uniwersytecki.

W obszernym bloku geopolitycznym przedstawiamy analizę najbardziej zapalnych miejsc na politycznej mapie świata. Zastanawiamy się nad przyszłością globalizmu, a także szeroko omawiamy najnowszą książkę Jacka Bartosiaka Pacyfik i Eurazja. O wojnie.

Blok literacki to jak zwykle najlepsze wiersze współczesnej polskiej poezji, a także rozważania dotyczące sensowności stosowania kryteriów polityczno-społecznych w analizach krytycznoliterackich.

W Kanonie współczesnego Polaka prezentujemy tym razem miejską genezę naszej aktualnej kondycji społecznej i politycznej. Z kolei Repressje Krasowskiego to nawiązanie do jednego z tematów naszego poprzedniego numeru – trylogii Roberta Krasowskiego opisującej polityczną historię III RP. O „filozofie w krainie historii” wypowie się „historyk w krainie politologii” – Antoni Dudek.

Dział 1050 lat później to zapowiedź nadchodzącej bardzo ważnej dla nas premiery: pierwszego tomu Biblioteki „Pressji”. Będzie nim antologia tekstów pod redakcją Pawła Rojka, wieloletniego redaktora naczelnego „Pressji”, pt. Społeczeństwo teologiczne.

Wreszcie na koniec odświeżony dział Perysskop. Przyglądamy się historii i aktualnej kondycji jednego z najbardziej kultowych pism w historii III RP – „Frondy”.

Zachęcamy do zakupienia pisma za pośrednictwem serwisu Allegro.pl

Podziel się artykułem:

Redakcja Pressji
Piotr Kaszczyszyn, Marcin Kędzierski, Michał Kuź, Jan Maciejewski, Krzysztof Mazur, Paweł Musiałek, Paweł Rojek, Błażej Skrzypulec, Krzysztof Szeremeta, Piotr Trudnowski.

Napisaliśmy już 2096 tekstów

Robimy to dla Ciebie, zupełnie za darmo. Nie blokujemy treści, nie zakrywamy portalu banerami. Sami tego nie lubimy. Zamiast sprzedawać Twoje kliknięcia, stawiamy sprawę jasno: Potrzebujemy Twojego wsparcia, by utrzymać portal. Liczymy na Ciebie.

INNA KWOTA

W „Syropie z piołunu” własna narracja i poglądy autora zagłuszają opowieści innych. Ziemcowi przekraczanie granic własnej „bańki” światopoglądowej udaje się to po prostu lepiej.

„Życie jest ładne” i „łuny w Bieszczadach”. Dwaj dziennikarze piszą o Akcji „Wisła”.

„Życie jest ładne” i „łuny w Bieszczadach”. Dwaj dziennikarze piszą o Akcji „Wisła”.

Marek Wojnar

Zeman deklaruje, że poparłby ideę referendum w sprawie wystąpienia z UE, ale sam głosowałby za pozostaniem w niej.

Zeman vs ośmiu „anty-Zemanów”. Czechy po pierwszej turze

Zeman vs ośmiu „anty-Zemanów”. Czechy po pierwszej turze

Łukasz Kołtuniak

Bez Niemiec Trójmorze nigdy realnie nie zaistnieje.

Śpieszmy się kochać Niemców. W przededniu europejskiego kryzysu

Śpieszmy się kochać Niemców. W przededniu europejskiego kryzysu

Marcin Kędzierski
Następny artykuł:

Kod kreskowy nie definiuje polskości

Kod kreskowy nie definiuje polskości