Albo inaczej. Jak Wodecki śpiewa Peję

Marcin Pawlik | 17-04-2015 15:56:00 | zajmie Ci przeczytanie tego artykułu
Albo inaczej. Jak Wodecki śpiewa Peję
facebook.com

Jeśli zapytamy przeciętnego przechodnia w jakim entourage'u wyobrażają sobie Ewę Bem, Wojciecha Gąssowskiego, czy Krystynę Prońko to jestem przekonany, że na pewno nie uzyskamy jednej odpowiedzi – rap. Dostaliśmy właśnie płytę, na której Zbigniew Wodecki wykonuje „Jest jedna rzecz”.

Projekt zapoczątkował utwór „Re-fleksje” Pezeta, który wyśpiewywał Andrzej Dąbrowski. Alkopoligamia całą akcję przeprowadziła w tajemnicy przed oryginalnym autorem. Zaprezentowali mu dopiero finalną wersję utworu i jak czytamy we wkładce „Słuchał w skupieniu, najpierw ze zdziwieniem, a po chwili, gdy się zorientował o co chodzi i kto wykonuje nową wersję oniemiał z wrażenia i pobłogosławił wersję "Albo Inaczej” i projekt ruszył z kopyta.

Kłopotów było od groma, bo jak przełożyć, odpowiednio poprzerzucać sylaby tak, aby śpiewane brzmiały w zgodzie z muzyką. Czy wreszcie najbardziej prozaiczne – jak wytłumaczyć Krystynie Prońko, czym jest „beta”, albo „melanż” - który w ustach Andrzeja Dąbrowskiego uzyskuje wręcz lordowski sznyt. Cała historia z pewnością nie zakończyłaby się happy endem, gdyby nie znakomita redakcja tekstów Łukasza Stasiaka i Mariusza Obijalskiego. Splątani twardymi, dosadnymi tekstami, nierzadko doprawianymi wulgaryzmami, poradzili sobie świetnie z przełożeniem ich w jazz, swing, czy nawet rock. Spójrzmy chociażby na jedyny utwór wykonywany w duecie, czyli „Dyskretny chłód” z największego klasyka Tedego – S.P.O.R.T-u. Piosenka napisana jako wyrażenie marzeń, chęci „hulaszczego” trybu życia zamieniła się w dialog między ciągle niezaspokojonym facetem, a damą, która w zasadzie wszystko już ma i patrzy na niego z drwiącym uśmiechem. Podobnych smaczków towarzyszących transformacji tekstów jest sporo, szczególnie warto zwrócić uwagę na wspomnianego już Zbigniewa Wodeckiego i klimat jaki stworzył wokół tekstu Peji. Big bandowa wersja, co by nie mówić mocnego i bardzo środowiskowego kawałka zmienia jego odbiór całkowicie.

Mariusz Obijalski odpowiada także za część kompozytorską i aranżacyjną, więc to jemu musimy dziękować, że nie poszedł na łatwiznę, tylko postarał się każdy utwór wymyślić od nowa. Bardzo trudno jest zbudować nastrój, czy klimat utworu całkowicie od początku i to była chyba właściwie największa obawa. Czy nie okaże się, że całość wypada zwyczajnie śmiesznie i nienaturalnie. Na całe szczęście aranżacyjna operacja zakończyła się sukcesem, pacjent przeżył, a kto wie czy nie ma się nawet lepiej niż przed zabiegiem?

Oglądając w zeszły weekend festiwal Prosto, zorganizowany na 15 lecie tej wytwórni można było zobaczyć jak pięknie spinają się losy tej muzyki w naszym kraju. Na scenie zobaczyliśmy Hemp Gru wykonujące surowe, uliczne kawałki ze swojej legendarnej już płyty „Klucz”, a później już na zamknięcie koncertu Sokoła i Marysię Starostę zaczynającym występ osiedlowym hymnem z 2003 roku, czyli „Damy radę”, kończąc na już współczesnej i w pełni dojrzałej „Czarnej białej magii”. Płyta „Albo Inaczej” jest ukoronowaniem ewolucji jaką przeszła rapowa brać przez te wszystkie lata, jedynym „normalnym” entuzjastą tej muzyki nie jest już Hirek Wrona, ale śmiało można dopisać do listy Ewę Bem. Na liście przebojów Programu Pierwszego Polskiego Radia singiel z „Albo Inaczej” jest blisko pierwszego miejsca. Bardzo źle by się stało, gdyby została potraktowana jako ciekawostka, albo zwykły eksperyment. To jest dowód na to jak „ponadpokoleniowa” i „ponadgatunkowa” może być muzyka, a właśnie hip-hop wydaje się być do budowy takich mostów porozumienia najlepszy. 

Podziel się artykułem:

Marcin Pawlik
Pracownik Instytutu Wschodnich Inicjatyw. Współtwórca Małopolskiego Uniwersytetu Seniora. W wolnych chwilach publicysta i PR-owiec.

Napisaliśmy już 2150 tekstów

Robimy to dla Ciebie, zupełnie za darmo. Nie blokujemy treści, nie zakrywamy portalu banerami. Sami tego nie lubimy. Zamiast sprzedawać Twoje kliknięcia, stawiamy sprawę jasno: Potrzebujemy Twojego wsparcia, by utrzymać portal. Liczymy na Ciebie.

INNA KWOTA

Rozpowszechnianie wiedzy na temat polskiej sztuki użytkowej może pomóc nam wszystkim być po prostu bardziej świadomymi konsumentami.

Cepelia, czajnik i PESA. Wystawa, która może zmienić Wasze spojrzenie na piękno

Cepelia, czajnik i PESA. Wystawa, która może zmienić Wasze spojrzenie na piękno

Barbara Szewczyk

Komu łatwiej będzie zostać Polakiem: urodzonej w Warszawie Dominice, córce Ukraińców czy Kevinowi, synowi Kasi i Tomka z Dublina?

Nowy Polak na horyzoncie. Ważne pytania wokół Tarasa Romanczuka

Nowy Polak na horyzoncie. Ważne pytania wokół Tarasa Romanczuka

Piotr Kaszczyszyn

Rozdzielenie zadań między różne instytucje spowodowało, że po ponad roku od ogłoszenia Programu „Czyste powietrze” nie udało się zrealizować prawie żadnego postulatu w pełnym zakresie.

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Paweł Musiałek
Następny artykuł:

Czekoladowy orzeł i kiepskie przemówienia. Polityka historyczna Komorowskiego

Czekoladowy orzeł i kiepskie przemówienia. Polityka historyczna Komorowskiego