Disco Polo wchodzi do mainstreamu

Marcin Pawlik | 12-03-2015 16:21:09 | zajmie Ci przeczytanie tego artykułu
Disco Polo wchodzi do mainstreamu
zasoby własne

We włosy wtarty żel, lakierki napastowane na mszę o ósmej – tak, by zdążyć na Disco Relax na Polsacie. Tak pewnie wyglądały poranki w wielu polskich domach lat 90. Minęło trochę czasu i dzieci tych ludzi, studiujące na Uniwersytecie Jagiellońskim, szykują na piątek najlepsze ciuchy i biegną na koncert zespołu Weekend.

Z hip-hopem mainstream miał łatwiej: można opowiadać o buncie młodych ludzi, ich pogardzie dla obowiązujących trendów. O wiele prościej jest przyjąć rapową brać jako zjawisko kulturowe i przy okazji ogrzać się w blasku świeżości, pomimo tego, że nic a nic się nie rozumie. Część raperów można nawet uznać za twórców kultury i zaprosić do jakiegoś programu. Jest to o wiele bardziej zjadliwe, bo można zgodzić się, że niesie jakieś wartości, czemuś służy, coś proponuje, o czymś mówi. Prościej z hip-hopem było, nawet jeśli wokół niego także narosło mnóstwo półprawd i mitów.

Przy disco polo jest trudniej. Można jeszcze wytłumaczyć jego popularność w latach przemian – wiejski motłoch bawił się, bo był wiejski. I tyle. Bardzo trudno sobie jednak wytłumaczyć to, dlaczego pracownicy korporacji, studenci i w ogóle polskie społeczeństwo kocha Zenków Martyniuków. Można odnieść wrażenie, że początkowo współczesne disco polo zaczęło funkcjonować w sposób ironiczny, z czasem jednak atmosfera prześmiewczości zaczęła ustępować miejsca zwykłej relacji artysta-odbiorca. Można odnieść wrażenie, że jeszcze kilka lat temu nie było w dobrym tonie przyznawanie się do słuchania tej muzyki. Dało się usłyszeć, że owszem, wybieram się na koncert, ale tak tylko zobaczyć – pośmiać się. Dzisiaj wolno już z pełną powagą powiedzieć, że się słucha. No bo co z tego?

Niedawno w kinach mieliśmy okazję zobaczyć film pochylający się nad całą sprawą, czyli „Disco Polo”, który wcale tak do końca o disco polo nie jest. Pokazuje raczej zbiorowe halucynacje społeczeństwa lat 90. ubiegłego wieku. Ludzi wychowanych na nieśmiertelnym Rambo i innych Brusach Willisach, którzy też tak chcieli.

Chłopcom ze wsi wydawało się, że jak sprzedadzą motorynkę i komunijny zegarek, w zamian kupując keybord japońskiej marki, staną się kimś w rodzaju Bad Boys Blue albo Modern Talking. Nie udało się, ale ludzie i tak to pokochali, nie zwracając uwagi na śmieciową wartość – i podobnie kinowe „Disco Polo”.

Twórcom wydawało się, że jeśli wykorzystają kilka zabaw formą i cytatów filmowych, to stworzą sobie dzieło na wzór filmów Wesa Andersona. Okazało się, że do Ameryki daleko, ale spora grupa krytyków podskakuje, bo filmowcy pomogli im zracjonalizować mechanizm działania disco polo.

Oto smutna prawda, którą możemy usłyszeć od samych twórców tej muzyki – tak w jednym z wywiadów mówił lider zespołu Weekend: W latach 90. wydawało nam się, że muzyka disco polo zostanie zdetronizowana na rzecz polskiego, profesjonalnego popu. Okazało się, że prochu tam nie odkryto. Być może to jest rozwiązanie zagadki. Ostatnimi czasy w telewizjach śniadaniowych zaczynają bywać ludzie związani z disco polo: a to Tomasz Niecik wykona nowy hit, a to Bayer Full opowie o odrodzeniu medialnym grup takich jak oni. Kinga Rusin i Bartosz Węglarczyk bez cienia ironii zadadzą im poważne pytania o kondycję polskiej muzyki, o nasze gusta i przywary.

Są takie mierniki tego, kiedy dana rzecz – nawet najgłupsza – jest dopuszczona do użytku mainstreamowego:

- wizyta w Dzień Dobry TVN. Jest.

- artykuły w „Nesweeku”, publikacje naTemat. Są.

- Brak oburzenia ze strony „najmądrzejszych autorytetów elegancji”. Nie ma.

- Wzięcie udziału w show, gdzie są gwiazdy z innych dziedzin. Spełnione.

Powyższa wyliczanka jasno pokazuje, że doszliśmy do zrehabilitowania disco polo.

Pozostaje tylko czekać, aż okaże się, że zespół Boys ma średnie IQ w wysokości 167 (Doda 150), a zespół Akcent będzie pisał narodowe dyktando obok ministra.

Zespół Ametyst albo Szecherezada zagra zaś na konwencji Magdy Ogórek – tak jak kiedyś Top One dla Aleksandra Kwaśniewskiego. Szczerze się przyznam, że do dzisiaj nucę „Ole, Olek wygrana. Ole, Olek na prezydenta tylko ty...”.

I wreszcie, tak sobie czytając te świadectwa słuchaczy disco polo, natrafiam na jedno bardzo interesujące: ...od razu zaznacza, że słucha też Chopina, Vivaldiego i Wagnera, jak również Grechuty, Turnaua i Starego Dobrego Małżeństwa. Średnio dwa razy w miesiącu chodzi z narzeczoną do teatru. Patrzcie państwo, jaki inteligent, pewnie nawet kapelusz nosi. Kłopot w tym, że gdy kłamiemy przez sześć dni w tygodniu, a siódmego mówimy prawdę, to wciąż jesteśmy kłamcami. Kurtyna.

Podziel się artykułem:

Marcin Pawlik
Pracownik Instytutu Wschodnich Inicjatyw. Współtwórca Małopolskiego Uniwersytetu Seniora. W wolnych chwilach publicysta i PR-owiec.

Napisaliśmy już 2150 tekstów

Robimy to dla Ciebie, zupełnie za darmo. Nie blokujemy treści, nie zakrywamy portalu banerami. Sami tego nie lubimy. Zamiast sprzedawać Twoje kliknięcia, stawiamy sprawę jasno: Potrzebujemy Twojego wsparcia, by utrzymać portal. Liczymy na Ciebie.

INNA KWOTA

Rozpowszechnianie wiedzy na temat polskiej sztuki użytkowej może pomóc nam wszystkim być po prostu bardziej świadomymi konsumentami.

Cepelia, czajnik i PESA. Wystawa, która może zmienić Wasze spojrzenie na piękno

Cepelia, czajnik i PESA. Wystawa, która może zmienić Wasze spojrzenie na piękno

Barbara Szewczyk

Komu łatwiej będzie zostać Polakiem: urodzonej w Warszawie Dominice, córce Ukraińców czy Kevinowi, synowi Kasi i Tomka z Dublina?

Nowy Polak na horyzoncie. Ważne pytania wokół Tarasa Romanczuka

Nowy Polak na horyzoncie. Ważne pytania wokół Tarasa Romanczuka

Piotr Kaszczyszyn

Rozdzielenie zadań między różne instytucje spowodowało, że po ponad roku od ogłoszenia Programu „Czyste powietrze” nie udało się zrealizować prawie żadnego postulatu w pełnym zakresie.

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Paweł Musiałek
Następny artykuł:

Ile zyskamy na Polskiej Agencji Kosmicznej?

Ile zyskamy na Polskiej Agencji Kosmicznej?