Dulak: Rozbite ruchy miejskie

Michał Dulak | 03-07-2014 15:57:24 | zajmie Ci przeczytanie tego artykułu
Dulak: Rozbite ruchy miejskie
Nico Trinkhaus

Tomasz Leśniak, namaszczony przez prasę na lidera ruchów miejskich w Krakowie, pracował w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w czasie protestów przeciwko Zimowym Igrzyskom Olimpijskim. Taka informacja pojawiła się wczoraj w krakowskiej prasie i wywołała niemałą konsternację. Czy to oznacza, że cały społeczny przeciw wobec igrzysk był teatrem?

Akurat złość mieszkańców była autentyczna. Co do tego nie można mieć wątpliwości. Pozostaje pytanie, czy zachowanie Tomasza Leśniaka jest skandaliczne. Otóż nie. Nie ma w tym nic zdrożnego, a to dlatego, że był on jedynie twarzą jednego z protestów przeciwko igrzyskom w Krakowie i zdecydował się zaangażować politycznie.

Nawet jeżeli początkowo został liderem grupy sprzeciwu, to na pewno nie stał się liderem ruchów miejskich oraz ich wspólnym kandydatem na prezydenta Krakowa.

Wystarczy wspomnieć o tym, że od planów Leśniaka odciął się Krakowski Alarm Smogowy oraz Kraków Miastem Rowerów. Brakuje też wokół niego przedstawicieli lokalnych inicjatyw, których działania rzeczywiście wywarły wpływ na politykę miasta np. w związku z budową spalarni odpadów czy z wprowadzeniem budżetu obywatelskiego w Krakowie. Można wręcz stwierdzić, że nic by się nie stało, gdyby Tomasz Leśniak nadal pracował w MOCAK-u i szkoda, że z tej pracy zrezygnował.

Bardzo poważnym problemem jest jednak to, iż inicjatywa Tomasza Leśniaka ma raczej charakter wykluczający niż włączający, a bez tej ostatniej cechy nie może być mowy o rzeczywistej rewolucji obywatelskiej w Krakowie.

Deficytu tego nie zmienią także apele Leśniaka nawołujące do zaangażowania politycznego, gdyż tylko w ten sposób można dokonać sanacji miasta, które notabene pojawiły się w prasie w tym samym dniu, co informacja o zatrudnieniu w MOCAK-u. Jedyne, co może się zmienić to zaufanie mieszkańców do ruchów miejskich, proponujących przewartościowanie polityki władz lokalnych wobec obywateli.

W ostatnich latach aktywne środowiska miejskie w całej Polsce poprzez swoją działalność społeczną zaczęły wywierać coraz większą presję na zasiedziałych na swoich stołkach lokalnych polityków. Narastało przekonanie, że dotychczasowe inicjatywy oddolne muszą zostać przekształcone w agendę polityczną, która przełamie skostniałe układy w polskich miastach. Zaczęli to rozumieć także liderzy krakowskich ruchów miejskich. Wciąż jednak pozostaje pytanie, co dalej?

Czy idea oddolnej zmiany systemowej w Krakowie nie jest możliwa? Otóż nie. Musi być ona prowadzona z głową, przez osoby i środowiska, wykazujących się większą mądrością i rozmyślnością w podejmowanych decyzjach, a po drugie, których doświadczenie nie opiera się jedynie na organizowaniu protestów.

Za dogłębną krytyką obecnego systemu na poziomie lokalnym oraz ludzi z nim związanych musi iść ambitna i pozbawiona kompleksów pozytywna wizja zmian. Dopiero kiedy uda się zyskać zaufanie społeczeństwa, a raczej odzyskać to, które przez naiwne działania może być utracone, wtedy w Krakowie będzie mogła nastąpić prawdziwa miejska rewolucja.

 

Zdjęcie pochodzi ze strony Krakow Photos

Podziel się artykułem:

Michał Dulak
Doktor nauk politycznych, asystent w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. europejskich i samorządowych.

Napisaliśmy już 2148 tekstów

Robimy to dla Ciebie, zupełnie za darmo. Nie blokujemy treści, nie zakrywamy portalu banerami. Sami tego nie lubimy. Zamiast sprzedawać Twoje kliknięcia, stawiamy sprawę jasno: Potrzebujemy Twojego wsparcia, by utrzymać portal. Liczymy na Ciebie.

INNA KWOTA

Rozdzielenie zadań między różne instytucje spowodowało, że po ponad roku od ogłoszenia Programu „Czyste powietrze” nie udało się zrealizować prawie żadnego postulatu w pełnym zakresie.

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Polska resortowa smogu nie pokona. Czy uda się „pełnomocnikowi na wolontariacie”?

Paweł Musiałek

Władza chce pokazać nie tylko własnej publiczności, ale także światu, że Władimir Putin ma konkurencję, która jest mu w stanie, przynajmniej w teorii, zagrozić.

Internetowy teatr lalek. O kampanii prezydenckiej w Rosji

Internetowy teatr lalek. O kampanii prezydenckiej w Rosji

Mateusz Wróblewski

Wójt, burmistrz czy prezydent ma ogromne możliwości zapewnienia sobie reelekcji z innego powodu niż tylko pozytywna ocena jego rządów.

Horała: Prawo wyborcze zmienialiśmy tak, żeby być „świętszym od papieża” [ROZMOWA]

Horała: Prawo wyborcze zmienialiśmy tak, żeby być „świętszym od papieża” [ROZMOWA]

Mateusz Patelczyk
Następny artykuł:

Gadomski: O co naprawdę chodzi w aferze taśmowej?

Gadomski: O co naprawdę chodzi w aferze taśmowej?